Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia
|
Szczegóły dostawy w dniu 26-27 marca 2021r. (kliknij!)
Program
Operacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. PO PŻ przyczyniać się będzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego. Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:
Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych organizacji, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w formie:
Dodatkowo, każda z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. Banki Żywności) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje partnerskie Banków Żywności) we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:
Pomoc Żywnościowa jest dystrybuowana z Banków Żywności [Organizacja Partnerska Regionalna – OPR] do Organizacji Charytatywnych [Organizacji Partnerskich Lokalnych – OPL].
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywno-ściowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2020 – sierpień 2021, a jej celami szczegółowymi są: a) organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ, b) racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym, c) przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ, d) prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne. grudzień 2020 – sierpień 2021 Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Podkarpacki Bank Żywności [OPR] do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa podkarpackiego, która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących. KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI: 1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpo-wiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie. 2. Sposób kwalifikacji:
ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH: Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków. 1. Zestaw roczny artykułów spożywczych obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 42,27 kg w tym:
2. Paczka żywnościowa to minimum kilka artykułów spożywczych [co najmniej 3] z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo. Uznaje się za dopuszczalne aby organizacje jednorazowo wydawały artykuły żywnościowe bez ograniczeń co do minimalnej liczby produktów w pojedynczym wydaniu. Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2020 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa w formie paczek żywnościowych powinna być wydawana osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji w Podprogramie 2020. 3. Posiłek to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek, podwieczorek, kolacja]. posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach, noclegowniach) z wyłączeniem świad-czenia usług firm zewnętrznych (np. catering). 4. W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy żywnościowej zgłaszających się w trakcie realizacji Podprogramu 2020 jest większa niż do danej OPR/OPL będzie większa niż planowana, Instytucja Zarządzająca dopuszcza zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 osoby, nie więcej jednakże niż do 70% jego całkowitej ilości (tj. do ok. 29,59kg). W zestawie należy w miarę możliwości uwzględnić produkty ze wszystkich 7 grup artykułów spożywczych. 5. W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywnościo-we można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć liczbę opakowań. 6. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin. 7. Żywność jest wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ nieodpłatnie.
SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE: Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:
Działania towarzyszące mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zdalnej: on-line, telefonicznej, wydawniczej. Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności. Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzy-mała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komple-mentarne. |
Polecamy
na naszej stronie i u
naszych znajomych:
Najnowsze
felietony Wielkanocnie na Spółdzielczej -na krośnieńskiej starówce Goście z Łańcuta w Beskidzie Niskim
Dostawa
żywności POPŻ Beskidzka Pajda znów Rzeszowie Rozszerzenie naszej działalności Zbiórka ciepłej odzieży dla osób bezdomnych Rusza PO PŻ 2020 podpisaliśmy umowę z Podkarpackim Bankiem Żywności w Rzeszowie Zbiórka ciepłej odzieży dla osób bezdomnych Beskidzka Pajda u seniorów pedagogów w Krośnie i okolicach Zaczynamy przygotowania do Świąt Opiekane, kartoflanka i... ptasie mleczko Beskid Niskie to miejsce przyjazne dla społeczników Podkarpacki Bank Żywności nasz wieloletni partner Nasz rzeszowski przyjaciel "Zupełne Dobro"
Ruskie z kapustą i z serem
Kluski śląskie Beskidzkiej Pajdy w Jadłodzielni wKrośnie! Zupa drwali w Jadłodzielni w Krośnie! 23.10.2020 Żurek i bigos w Jadłodzielni w Krośnie 16.10.2020 Piramida szczęścia czyli niedzielny poranek u naszych podopiecznych Gotujemy dla potrzebujących - Krosno, Myscowa Zagospodarowywanie nadwyżek żywności z Biedronki, KFC, TESCO i Kaufland w dobie Covid-19 Dodatkowa dostawa żywności POPŻ w sierpniu 2020r. Spotkanie w Klubie Seniora w Dukli
Z
wizytą w Katowicach na Placu Przyjaciół Miszkolca PO PŻ - szkolenia w Gminie Krempna 13 lipca 2020 Pomoc Żywnościowa POPŻ - dostawa 19 czerwca 2020 V Konkurs O Laur Złotej Patelni - Wietrzno 2020 Będą medale dla Wolontariuszy Seniorów i Seniorek z KGW! IX Plenarne Posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Wywiad Mirki Widurek dla Głosu Seniora Wywiad Mirki Widurek dla Podlaskiego Seniora Wyremontujmy seniorom mieszkanie
Nasi wolontariusze
c.d.
Bo wirus, to test -
teledysk szefa Głosu Seniora Bez osób starszych nie ma przyszłości - podpisaliśmy Apel Wspólnoty Sant'Egidio Sprzeciw wobec wypowiedzi Ministra Rolnictwa 20-04-2020 Jadłodzielnia Rzeszów Sylwetki - nowy dział - nasi wolonatriusze Piszą o nas - nawet w Brukseli! Ze świąteczną wizytą u Siostry Małgorzaty Świąteczne wypieki dla dziewczyn i chłopaków w Biedronek Pomoc żywnościowa w czasie pandemii Odpowiedź MRPiPS na nasze pismo
Otrzymaliśmy
Otrzymaliśmy
Apel o rozpoczęcie
prac nad zmianami w systemie opieki społecznej w Polsce
List do MRPiPS w sprawie sytuacji osób bezdomnych przebywających w placówkach całodobowych Trudny czas Pandemii - co robimy, komu jak pomagamy Procedury Stowarzyszenia Dla Równości w akcji rozdzielania żywności z sieci handlowych Rola wolontariatu w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ Suszonki dla naszych przyjaciół z ulic i pustostanów POPŻ FEAD 2019 dostawa luty 2020 Głos Seniora dla bezdomnych seniorów Wizyta studyjna w Inowrocławiu Powołanie Miry Widurek do Rady Starszych KIGS
Warsztaty
dietetyczne 22.02.2020 W Radio Rzeszów o Zupełnym Dobru 27 stycznia 2020r. Zupa Drwali na Plantach w Krakowie 26 stycznia 2020r. Pierogi i pomidorowa z Beskidu Niskiego dla osób bezdomnych - Rzeszów 22 stycznia 2020 Kobiety pustostanów Kraków 21 stycznia 2020r. V posiedzenie Zespołu ds. Osób Starszych RDPP 29 stycznia 2020 Znamy szczegóły pierwszej dostawy żywności POPŻ. Odbędzie się 14 lutego 2020r. Zaproszono nas: IV Forum Samorządów i IV Samorządowy Bal Charytatywny Podziękowania za udział w Projekcie Liderzy Kooperacji IV Posiedzenie Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych RDPP Zupa na Plantach - Kraków - 29 grudnia 2019 Zupa na Placu - Rzeszów 18.12.2019 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - 5 grudnia 2019 - Rozalin Akcja Społeczna Korpusu Solidarności - Świąteczna Zbiórka Żywności Spotkanie promujące Korpus Solidarności 23 listopada 2019r. Kąty Kolejna wyprawa do Zupy na Plantach 1.12.2019 KG Policji pozytywnie odpowiada na nasz wniosek w sprawie współpracy w zakresie szkolenia Zaproszenie na obchody Święta Niepodległości od Prezydenta RP Opiniowanie Strategii Rozwoju Województwa Łęki Dukielskie - Bezpieczny Senior 27 listopada 2019 Konkurs Kulinarny rozstrzygnięty! Z wizytą w Zupie na Placu w Rzeszowie Warzyce 12 listopada 2019 - Bezpieczny senior w Gminie Jasło Jesteśmy partnerem lokalnym Korpusu Solidarności III posiedzenie Zespołu ds. partycypacji społecznej osób starszych RDPP Zupa na Plantach - dzień czwarty Dwa dni, dwa światy, wiele wrażeń... Certyfikaty dobroczynności Beskidu Niskiego - Kąty 2019
W obronie
godności. Sukces! Bezdomność nie jest już zagrożeniem!
Dzień
Seniora u Pierwszej Damy RP Szkolenie strażaków o transplantacjach Relacja z Gdańska - X Posiedzenie Pomorskiej Rady Senioralnej Piszą o nas! Pomoc osobom bezdomnym w okowach regulacji Bezdomność seniorów - II posiedzenie Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych RDPP
Zupa na
plantach Zupa na Placu Rzeszów 5 sierpnia 2019r. Zaproszono nas na XIX Forum Ekonomiczne w Krynicy Nieodpłatna Pomoc Prawna w 2018 roku - prezentacja MS 9-11 czerwca 2019r. - Sandomierz spotkanie makroregionalne dla Wojewódzkich Podmiotów Sektorowych i członków zespołów Programu "Liderzy Kooperacji" Odbyło się III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego - Iwonicz Zdrój 2019 - RELACJE FOTO i WIDEO Ruszył proces legislacyjny związany z utworzeniem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem
O III Forum
Stowarzyszeń Beskidu Niskiego
I Posiedzenie Zespołu
ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych Rady Działalności Pożytku Publicznego Wieczór poetycki Marii Brzozy - poetki z Beskidu Niskiego Gmina Krempna w II Edycji Liderów Kooperacji!!! Trwają prace nad przygotowaniem III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego
POPŻ - FEAD 2018
Drugi Kamień Milowy Programu Liderzy Kooperacji Bezpieczny senior w Jaśliskach 8 kwietnia 2019 Nowy dział na naszej stronie: Dla Równości - Dla Seniorów Podsumowanie Akcji zagospodarowywania nadwyżek żywności
Warsztaty
kulinarne:
Dostawa żywności
I Kongres Organizacji Pozarządowych Rzeszów Bezpieczny Senior - Wietrzno 14 marca 2019 Szkolenie Liderów Akcji „Zagospodarowywanie nadwyżek żywności z marketów” Do naszej akcji zagospodarowywania nadwyżek żywności z hiper i super marketów przyłączyły się Gminy Jaśliska i Zarszyn. Mira Widurek w Krajowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego - zakres działalności i kompetencji
Udział delegacji Beskidu Niskiego w Eksperckim Seminarium Obywatele dla Niepodległej Zaproszenie na Otwarte Spotkanie Krajową Radą Działalności Pożytku Publicznego Ustawa o KGW - konsultacje Rzeszów 30.01.2019
Bezpieczny senior Warsztaty kulinarne Pielgrzymka 18.02.2019, Sowina 21.02.2019 Świąteczne spotkanie w Podkarpackim Banku Żywności, przy mikrofonie Polskiego Radia Rzeszów Warsztaty kulinarne POPŻ w styczniu 2019 Myscowa i Lublica
Świąteczna Zbiórka Żywności "Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół"
- relacja, zestawienia Szkolenie "Bezpieczny Senior" w Nowej Wsi 26 listopada 2018r. Pierwsza dostawa żywności FEAD za nami
Mira
Widurek Mirosława Widurek na I posiedzeniu Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Warszawie Gala Narodowego Instytutu Wolności Warsztaty kulinarne POPŻ w grudniu 2018 - Lublica Warsztaty kulinarne POPŻ w listopadzie 2018 Krempna i Pielgrzymka
Komunikat o dostawie żywności z Programu POPŻ FEAD
2018 w dniu 24 listopada
2018
Z wizytą u naszych przyjaciół:
"Ćwicz dla zdrowia i sprawności" Relacja z wartszatów "Bezpieczny Senior" w Nowosielcach
Z wizytą u naszych przyjaciół Dzień Seniora w Nowej Wsi 6 października 2018 Z wizytą u przyjaciół V Spotkanie przy stole Szczawne-Kulaszne 6 października 2018r. Trzeci Konkurs Kulinarny "O Laur Złotej Patelni" Beskidu Niskiego został rozstrzygnięty!
Spotkanie Wolontariuszy
Beskidu Niskiego Relacja fotograficzne z Warsztatów kulinarnych "Dobrze odżywieni nie są wykluczeni" Otwarte Warsztaty Kulinarne: "Dobrze odżywieni nie są wykluczeni" OFERTA dotacji Podkarpackich Inicjartyw Lokalnych 2018-2019
Fotorelacja ze Szkolenia Bezpieczny Senior w Iwoniczu 21 czerwca 2018r.
Zagospodarowujemy nadwyżki żywności z supermarketów Fotorelacja z dostawy żywności FEAD w dniach 18-19 kwietnia 2018 Fotorelacja ze szkolenia w Osieku Jasielskim Fotoreportaże ze szkolenia Bezpieczny Senior w Krempnej i Komańczy Dostawa żywności dla Gmin: Kołaczyce, Osiek Jasielski, Krempna - 18-19 kwietnia 2018r. Fotoreportaż ze szkolenia Bepieczny Senior II w Cergowej Wielkanocna wizyta w Podkarpackim Banku Żywności Spotkania z Dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie Panem Wojciechem Kaczmarczykiem Spotkanie Rad działalności Pożytku Publicznego w Szczawnem Relacja z cyklu konferencji: "Bezpieczny Senior" Relacja z I Forum zdjęcia i filmy!!! Tu można posłuchać fragmentów audycji promującej Forum w Radio Rzeszów Trwają przygotowania do I Forum Stowarzyszeń
.Najnowsze
informacje o Niefinansowane szkolenie FEAD 2016 w Krempnej .Spotkanie inicjatywne Komitetu Organizacyjnego I Beskidzkiego Forum Stowarzyszeń. Radio Rzeszów w Beskidzie Niskim
.Wizyta w Banco de Alimentos Madrid czyli centrali Hiszpańskiej Federacji Banków Żywności .Spotkanie Wojewódzkiej RDPP ze Stowarzyszeniami Beskidu Niskiego i Pogórza 10.06.2016 .Podsumowanie FEAD 2015 metodą analizy SWOT Nasz człowiek w Wojewódzkiej Radzie Działalności Pożytku Publiczbnego
|
Wyślij pocztę do
mwidurek@onet.eu
z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web. |