„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.
   Otwórz się ku ubogim i chorym.
   Użyczaj ze swego.”

                                                                             Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia

 

O nas Nasze działania Aktualności Dla dobra wspólnego Trudny czas pandemii Pomoc dla uchodźców z Ukrainy Publicystyka Archiwum Procedury

Powstaje Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem

 

Strona główna W górę Dzień Seniora u Pierwszej Damy Zaproszono nas na Forum Ekonomiczne w Krynicy Metody pracy środowiskowej - szkolenie Zaproszenie Gala NIW Nieodpłatna Pomoc Prawna 2018 Powstaje Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem Konsultacje z KGW Obywatele dla Niepodległej Gala "lider dostępności" Dwa dni, dwa spotkania, wiele emocji...
 

 

Strona główna
W górę

Ruszył proces legislacyjny związany z utworzeniem

Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

        Rządowe Centrum Legislacyjne na stronie  https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321974 zamieściło informację o Rządowym Projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie utworzenie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Projekt zawiera również zmiany techniczne dotyczące funkcjonowania Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Decyzją Prezesa Rady Ministrów Projekt zwolniony został z obowiązku opracowywania założeń projektu ustawy.

W uzasadnieniu, przedłożonym przez Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, czytamy:

    "Projekt ma na celu stworzenie instytucji, ram, zasad i warunków do zaistnienia efektywnego, ustawowo umocowanego, dialogu pomiędzy podmiotami społeczeństwa obywatelskiego a organami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia. Projektowana ustawa zakłada powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, zwanej dalej „Radą”, jako organu opiniodawczo-doradczego Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego o uprawnieniach w zakresie spraw dotyczących młodego pokolenia. Rada będzie stanowić forum dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami społecznymi i instytucjami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia ze szczególnym uwzględnieniem młodzieżowych rad gmin, które obecnie nie posiadają zinstytucjonalizowanego sposobu komunikacji z administracją rządową szczebla centralnego.

Powołanie Rady jest odpowiedzią na oczekiwania młodych Polaków dotyczące utworzenia instytucji, w ramach której ich przedstawiciele mogliby wejść w dialog z przedstawicielami władz publicznych. Postulat powołania organu tego typu wprost znalazł się w programie „Wizja dla Młodego Pokolenia”, który w 2015 roku koalicja młodzieżowych organizacji pozarządowych przedstawiła czołowym przedstawicielom życia publicznego. Od kilku lat aktywność młodych ludzi w życiu publicznym systematycznie się zwiększa. Świadczą o tym m.in. wyniki badań przeprowadzonych przez Radę Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej, które dotyczyły młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego, po 26 latach działalności, tego typu instytucji było około 200. Najnowsze badania dowodzą, że aktualna liczba gmin, w których powstały młodzieżowe rady, to 514,  a zatem w ostatnich trzech latach powstało ich o 150% więcej, niż przez poprzednie 26 lat. Środowiska młodzieżowe zaangażowane w tę formę aktywności są dobrze zorganizowane i zintegrowane na ogólnopolskim poziomie.

Projekt pdf)

Projekt jpg

Osr pdf

Osr jpg

do góry strony

        Dzięki zaangażowaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, odbyły się cztery duże konferencje tego środowiska; wśród konkluzji tych spotkań wyraźnie wybrzmiewały oczekiwania powołania ogólnopolskiego organu dialogu obywatelskiego wyspecjalizowanego w temacie młodego pokolenia, w którym znaleźliby się m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego.

        Kolejnym czynnikiem, który uzasadnia powołanie Rady jest potrzeba stworzenia trwałej i efektywnej formy międzypokoleniowego dialogu. W erze szybkiego postępu technologicznego oraz pogłębiającej się różnicy między kolejnymi pokoleniami, a także coraz krótszego odstępu czasowego dzielącego kolejne pokolenia, powinno zostać utworzone forum, które umożliwi ocenę oraz wypracowanie sposobu realizacji postulatów młodzieży w Polsce. Rada będzie również inicjowała działania mające na celu poszerzenie międzypokoleniowej współpracy. Dzięki działalności Rady, możliwa jest większa aktywizacja młodzieży z mniejszych ośrodków. Poprzez przedstawienie młodym ludziom zamieszkującym takie obszary możliwości zaangażowania obywatelskiego na ogólnopolskim poziomie, zostanie spełniona funkcja polegająca na wyrównywaniu szans. Rada, będąca podmiotem przedstawiającym potrzeby młodzieży, zapewni dużą skuteczność działań na rzecz ludzi młodych podejmowanych z jej udziałem. Członkowie tego organu będą posiadali legitymację do reprezentowania środowisk młodzieżowych, co spowoduje, że projekty realizowane przez Radę spotkają się z większym zainteresowaniem i stopniem włączenia młodzieży. Ponadto będą realnie wiarygodne, jako wychodzące od przedstawicieli młodego pokolenia.

        Projektowane regulacje wpłyną na podwyższenie poziomu kapitału społecznego i jakości dialogu obywatelskiego przez aktywizację młodych osób działających w radach młodzieży przy jednostkach samorządu terytorialnego oraz w różnorodnych formach organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem stanie się trwałą i efektywną formą międzypokoleniowego dialogu, inicjując działania mające na celu poszerzenie międzypokoleniowej współpracy. Współpraca Rady z administracją rządową oraz samorządową zapewni większą skuteczność działań na rzecz ludzi młodych i zwiększy udział młodych ludzi w kształtowaniu polityk publicznych.

        Projekt zakłada powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem poprzez wprowadzenie nowego rozdziału 51 w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688).

Projekt pdf)

Projekt jpg

Osr pdf

Osr jpg

do góry strony

        Projektowane zmiany przyznają Radzie uprawnienie do wyrażania opinii w sprawach stosowania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w zakresie dotyczącym młodego pokolenia, a także w sprawach dotyczących projektów aktów prawnych oraz programów rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia. Projektowane przepisy dają również Radzie możliwość inicjowania i wspierania działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi. Projekt przyznaje także Radzie kompetencje w zakresie tworzenia forum dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami społecznymi a instytucjami władzy publicznej w zakresie dotyczącym młodego pokolenia. Warto podkreślić, że co do zasady wyrażanie opinii ma charakter niewiążący dla organu zwracającego się o taką opinię. Członkowsko w Radzie wszystkich kategorii jej członków będzie kadencyjne. Projekt określa kadencje Rady na okres 3 lat.

        W projekcie proponuje się mieszany charakter składu Rady – jej członkami będą przedstawiciele: Prezydenta RP, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz jednostek samorządu terytorialnego. Projektowane przepisy zakładają, że w skład Rady wejdą także przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy stanowić będą w sumie co najmniej połowę składu Rady. Projekt określa szczegółowe wymogi odnośnie reprezentatywności kandydatów na członków Rady, o czym mowa w projektowanym art. 412. Projekt wprowadza obowiązek składania Przewodniczącemu Komitetu sprawozdania z działalności Rady na koniec kadencji.

Projekt pdf)

Projekt jpg

Osr pdf

Osr jpg

do góry strony

 

        W projekcie zawarto ponadto upoważnienie dla Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego do określenia, w drodze rozporządzenia, trybu powoływania członków Rady, organizacji i trybu działania Rady oraz zasad uczestnictwa w jej pracach przedstawicieli organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nie reprezentowanych w Radzie, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia reprezentatywności organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, różnorodności rodzajów działalności pożytku publicznego i terminów zgłaszania kandydatów na członków Rady, mając na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania Rady i wypełniania przez nią obowiązków wynikających z ustawy.

        Proponuje się wejście w życie projektu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ponadto w projekcie zawarto przepis przejściowy, zgodnie z którym powołanie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem pierwszej kadencji nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy."

Poniżej treść Projektu oraz Ocena Skutków Regulacji (tzw. OSR)

Projekt pdf)

Osr pdf

Projekt jpg

kliknij by powiększyć

Osr jpg

kliknij by powiększyć

Młodzi ludzie potrafią być twórczy. Poniżej zamieszczamy analizę dokonaną przez zespół powołany przez Młodzieżową Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN

"O samorządach uczniowskich ". Klikając w obrazek można pobrać plik pdf.

kliknij!

Polecamy

na naszej stronie i u naszych znajomych:

Archiwum 2015-2023

Nasze działania

Akcja Kolacja 2024

 Karty Dobra

Karty Na Codzienne Zakupy

 

Bajki Babci Mirki

Pomoc dla Ukrainy

 

Nasze ostatnie

działania:

Rozdysponowaliśmy
Karty Dobra dla Seniorów

w edycji 2032/24

 

 

POPŻ - działania niefinasowane

POPŻ - działania niefinasowane

 

Od soboty do poniedziałku

 

W siedzibie Głosu Seniora

Jak to robić? Jak pomagać i wspierać nie stygmatyzując?

 

W Kancelarii Prezydenta RP wręczono Nagrody „Razem Dla Seniorów” pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornchauser-Dudy - 25 października 2022r.

Jak zostać pasibrzuchem

UWAGA!!!

Warsztaty dietetyczne 5 lipca 2022r. Krempna, Polany, Myscowa

Lwów - Odessa 29 czerwca - 2 lipca 22'

Spotkanie w Kinie Kijów

Wsparcie

Debata z organizacjami pozarządowymi o pomocy humanitarnej

Dostrzegając pracę innych

Niedzielne wizyty

Ruszyła edycja Kart Caritas Polska „Na Codzienne Zakupy”

Karty Witamy i Pomagamy

Bajki Babci Mirki oddane do składu

Wolontariat w czasie wojny - debata - Nowa Dęba 14 maja 2022r.

Z wizytą u Smerfusia

Wietrznieńska wizyta

Miła niespodzianka w Kinie Za Rogiem w Rzeszowie

Poranek w Cisnej

Miły gest Burmistrza Jworowa

Miły rytuał - kolejne czwartkowe spotkanie z Ukraińskimi kobietami-uchodźcami wojennymi w Kinie Za Rogiem w Rzeszowie, 28 kwietnia 2022r.

Czas kobiet - przekazujemy żywność od Jeronimo Martins do walczącej Ukrainy przez Lwów do Buczy, Irpienia i Charkowa

Pomocy ciąg dalszy

Oto krasnal Uparte Uszko

Deszczowy czwartek

Na ratunek bananom

Świąteczny fidrygałek Mirki Widurek

W drodze Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022

Nadzieja - Polsko-Ukraińskie Śniadanie Wielkanocne

Jak zawsze Świąteczne paczki dla rzeszowskich ubogich

Spotkanie z kobietami - Зустріч з жінками

Kolejna wyprawa do Cieszanowa-Budomierza - 5 kwietnia 2022r. deszczowy wtorek.

Przed jutrzejszym ważnym spotkaniem

 

Z Katią i Sofijką w Kinie Za Rogiem Cafe w Rzeszowie
З Катею та Софійкою в Kino Za Rogiem Café у Жешові

Bajki dla dzieci w wersji ukraińskiej

Tak rozdzielamy żywność i środki czystości

Autostradą do Folkowiska

Liczy się współraca

Droga na granicę!

To spotkanie zostanie ze mną na zawsze

Przygotowania do wyjazdu

Prezentowo

Grupa Parasol

Gotujemy dla wolontariuszy

Transport darów do magazynu

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy 28.02 - 3.03 2022

Rekomendacje do nagród Dla Dobra Wspólnego

 

Znów Rzeszów - styczeń 2022r.

 

 Piąte urodziny Zupy na Placu

 Razem znaczy więcej i lepiej

  Po pierwsze nie marnujmy

 Razem Dla Seniorów

Głos Seniora w BN

UWAGA!!!
Rusza Program

Pomoc Żywnościowa
POPŻ 2021

Efekty Programu POPZ 2020

Z wizytą u przyjaciół

 

Pamiętamy o tych, co mają tak niewiele

Idą Święta stuk, stuk, stuk...

Jabłuszko, ach jabłuszko

Mikołajkowo

Święto tych co pomagają

Liczy się każdy gest dobroci

Współpraca

Minął kolejny tydzień

Spotkanie autorskie Mirki Widurek Jaśliska 22.10.2021

Zupa Na Placu Święto Ubogich Rzeszów

Warszawskie spotkania w Emausie

Na Plantach z okazji urodzin ŻyWej Pracowni

Pożegnanie Bogdana Płóciennika

Cudownych przyjaciół mam

Konkurs Kulinarny

 Karty Dobra

Fead wrzesień 2021

 

Małe kroczki

Mały wkład, małego stowarzyszenia, by życie niektórych choć w małym stopniu stało się lepsze

Sierpniowa niedziela Kraków 9 sierpnia 2021

Lipcowa wizyta w Emausie

Obrazy Zbycha ciągle w Beskidzie Niskim

Krakowskie spotkania i rozstania

Krakowski akcent
w Beskidzie Niskim

Wystawa Fotografii Roberta Werbanowa

Szkolenia POPŻ

 

   

 

 

Wielkanocnie na Spółdzielczej -na krośnieńskiej starówce

Pracowity piątek w Rzeszowie

Pod znakiem seniorów

Felieton w ngo.pl

Felieton w ngo.pl

Znów w Krośnie!

Goście z Łańcuta w Beskidzie Niskim

Dostawa żywności POPŻ
26-27 marca 2021r

Beskidzka Pajda znów Rzeszowie

Rozszerzenie naszej działalności

Zbiórka ciepłej odzieży dla osób bezdomnych

Rusza PO PŻ 2020 podpisaliśmy umowę z Podkarpackim Bankiem Żywności w Rzeszowie

Zbiórka ciepłej odzieży dla osób bezdomnych

Beskidzka Pajda u seniorów pedagogów w Krośnie i okolicach

Poświątecznie w Jadłodzielni

Nasz Świąteczny miszmasz


UWAGA SENIORZY INFOLINIA DLA OSZUKANYCH:
42 279 73 55

 

Strona główna ] W górę ]

Wyślij pocztę do mwidurek@onet.eu z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web.
Copyright © 2016 Stowarzyszenie "Dla Równości" w Draganowej; dlarownosci@onet.eu ; dlarownosci@wp.pl
Ostatnia modyfikacja: 19 grudnia 2024