„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia
|
Powrót do strony Publicystyka: Artykuł, ukazał się w dniu 28 czerwca 2019r. na portalu ngo.pl
Czy bezdomność to
zagrożenie? Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa bezdomność pojawia się jako zagrożenie samo w sobie. Stowarzyszenie „Dla Równości” podjęło działania, aby uniknąć dodatkowego stygmatyzowania osób bezdomnych i apeluje do przedstawicieli NGO, szczególnie tych pracujących z osobami bezdomnymi i zainteresowanych tą tematyką o przesyłanie propozycji zmiany nazwy kategorii zagrożeń. Stowarzyszenie „Dla Równości” od trzech lat wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie organizuje szkolenia dla seniorów pod nazwą Bezpieczny Senior. Szkolenia składają się z części teoretycznej, gdzie specjaliści z Wydziału Prewencji przedstawiają zagrożenia dla bezpieczeństwa osób starszych i sposoby ich zapobiegania: unikanie zagrożeń w przestrzeni publicznej czy sytuacje kryzysowe – sposoby reagowania w świetle obowiązujących przepisów prawa. Są też zajęcia praktyczne: podstawowe elementy samoobrony; teoretyczne i praktyczne podstawy udzielania pomocy przedmedycznej oraz korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzonej przez Komendę Główną Policji. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji tu: http://www.dlarownosci.pl/dzialania/bezpieczny_senior/bezpieczny_senior.htm Podzielamy opinię wyrażoną na stronie KMZB: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html , że jest to „świetne narzędzie, które pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mapa zagrożeń jest istotnym element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Służyć może również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji. Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
Informacje prezentowane na mapach powinny uwzględniać zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa”. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – bezdomni zagrożeniem? W trakcie trzyletniego stosowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nasunęły się nam wątpliwości dotyczące ujęcia w kategorii zagrożeń pojęcia bezdomności.
Umieszczenie bezdomności w kategorii zagrożeń stygmatyzuje bezdomnych jako
zagrożenie samo w sobie, chociaż to oni znaleźli się w sytuacji zagrożenia i
pomoc potrzebna jest właśnie im. Potencjalne zagrożenia powodowane przez osoby bezdomne są opisane w innych kategoriach Mapy zagrożeń i nie wymagają dodatkowego wzmocnienia nawiązaniem do bezdomności sprawcy. Można tu przytoczyć w Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: „Akty wandalizmu”, „Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”, „Niszczenie zieleni”, „Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych”, „Używanie środków odurzających”, „Wałęsające się bezpańskie psy”, „Znęcanie się nad zwierzętami”, „Żebractwo”. Zaproponujmy nazwy bez stygmatyzowania Krajowa Rada Działalności Pożytku Publicznego zaprosiła na posiedzenie Zespołu ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli przedstawiciela KG Policji, by przedstawić problem oraz poszukać jego rozwiązania. Młodszy Inspektor Dariusz Prządka, Koordynator Krajowy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP poprosił o przedstawienie propozycji zmian w tym zapisie, takich które nie są zbyt długie i opiszą zwięźle problem. Zadeklarował również otwartość oraz chęć współpracy z Radą w tym zakresie. W związku z tym apelujmy do przedstawicieli NGO, szczególnie tych pracujących z osobami bezdomnymi i zainteresowanych tą tematyką o przesyłanie propozycji nazwy kategorii zagrożeń nie stygmatyzującej bezdomnych.
Na początek kilka naszych
propozycji: Wasze propozycje zostaną przekazane do KG Policji. Kontakt: Mira Widurek, Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości”; Członek Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego; Przewodnicząca Zespołu do spraw Partycypacji Społecznej Osób Starszych KRDPP; Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego; dlarownosci@wp.pl Powrót do strony Publicystyka: |
Polecamy na naszej stronie i u naszych znajomych:
Nasze ostatnie działania:
Rozdysponowaliśmy
POPŻ - działania niefinasowane POPŻ - działania niefinasowane Jak to robić? Jak pomagać i wspierać nie stygmatyzując?
Warsztaty dietetyczne 5 lipca 2022r. Krempna, Polany, Myscowa Lwów - Odessa 29 czerwca - 2 lipca 22' Debata z organizacjami pozarządowymi o pomocy humanitarnej Dostrzegając pracę innychRuszyła edycja Kart Caritas Polska „Na Codzienne Zakupy” Bajki Babci Mirki oddane do składu Wolontariat w czasie wojny - debata - Nowa Dęba 14 maja 2022r. Miła niespodzianka w Kinie Za Rogiem w Rzeszowie Świąteczny fidrygałek Mirki Widurek W drodze Poniedziałek Wielkanocny 18 kwietnia 2022 Nadzieja - Polsko-Ukraińskie Śniadanie Wielkanocne Jak zawsze Świąteczne paczki dla rzeszowskich ubogich Spotkanie z kobietami - Зустріч з жінками Kolejna wyprawa do Cieszanowa-Budomierza - 5 kwietnia 2022r. deszczowy wtorek.Przed jutrzejszym ważnym spotkaniem
Z
Katią i Sofijką w Kinie Za Rogiem Cafe w Rzeszowie
|
Wyślij pocztę do
mwidurek@onet.eu
z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web. |